Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wycieczki, środa 17 lipca

Liczba miejsc na każdą wycieczkę jest ograniczona; decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Krakow Rynek Główny Fot. SwifteyeKraków, Rynek Główny
Fot. Swifteye

1. Muzyczny Kraków

Początek wycieczki spod Kościoła św. Krzyża o godz. 14.00.

Kraków – siedziba dworu królewskiego, a zarazem miasto wielu kościołów i klasztorów, ma długą muzyczną historię. Jej wycinek zostanie zaprezentowany w trakcie wycieczki „Muzyczny Kraków”. Trasa rozpocznie się od kościoła św. Krzyża, usytuowanego obok nieistniejącego klasztoru św. Ducha, z którego pochodzi słynna XVI-wieczna tabulatura organowa. W kościele tym, na zrekonstruowanych organach wykonanych będzie kilka utworów z tej tabulatury. Na trasie wycieczki znajdą się kościoły pijarów, jezuitów, dominikanów i klarysek, szczycących się bogatym życiem muzycznym. Następnie wycieczka dotrze na wzgórze wawelskie, do królewskiej katedry, w której występowała kapela królewska oraz inne zespoły muzyczne mające w swym składzie znanych kompozytorów (takich jak Franciszek Lilius, Bartłomiej Pękiel). Na zakończenie, bulwarami wiślanymi zwiedzający przejdą na Skałkę do kościoła paulinów, gdzie – obok wielu słynnych postaci – pochowany jest Karol Szymanowski.    

2. Królewski Kraków

Trasa od średniowiecznego Barbakanu na Wawel jest obowiązkowa dla wszystkich odwiedzających Kraków. Droga Królewska prowadzi ulicą Floriańską do Rynku Głównego, a następnie ulicą Grodzką na Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą. Wzdłuż Drogi Królewskiej można podziwiać zabytkowe kamienice i kościoły o wyjątkowej architekturze, wśród nich Kościół Mariacki – znany z największego na świecie gotyckiego ołtarza i hejnału granego co godzinę z wieży kościelnej, barokowy kościół Świętych Piotra i Pawła oraz kościół św. Andrzeja zbudowany w stylu romańskim. Wycieczka kończy się na Wzgórzu Wawelskim.

3. Podziemia Rynku

Rynek Główny znajduje się w sercu Krakowa. Jest to jeden z największych średniowiecznych placów w Europie, otoczony zabytkowymi kamienicami. Kościół Mariacki z dwiema nierównymi wieżami, Sukiennice, Wieża Ratuszowa to symbole architektoniczne starego Krakowa. Poziom Rynku z biegiem czasu podniósł się w niektórych miejscach nawet o 5 metrów. Spacerując po płycie Rynku trudno wyobrazić sobie, że pod ziemią znajduje się trasa turystyczna prowadząca między kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych składów handlowych. Ekspozycja "Podziemia Rynku", wzbogacona o efekty multimedialne i liczne modele, prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale także związki miasta z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w Europie.

4. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli "Wieliczka" zajmuje czołowe miejsce wśród najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Została założona w 13 wieku i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W 1978 roku została wpisana na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kopalni można podziwiać okazałe komory i niezwykłe kaplice wyrzeźbione w soli kamiennej, podziemne jeziora solankowe, drewniane konstrukcje i unikalne solne rzeźby. Najpiękniejszą i największą komorą w kopalni jest Kaplica św. Kingi, ozdobiona żyrandolami z kryształów soli. Przed wycieczką warto wiedzieć, że temperatura w podziemiach wynosi od 14 do 16 stopni C, a do przejścia jest 800 schodów, z których 350 na początku trasy prowadzi w dół do Kopalni.

5. Zamek Pieskowa Skała / Ojcowski Park Narodowy

Zamek Pieskowa Skała to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce. Znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, oddalonego około 25 km od Krakowa. Od XIV wieku pełnił funkcje obronne dla szlaku handlowego z Krakowa na Śląsk jako część łańcucha fortyfikacji zwanego Szlakiem Orlich Gniazd. W połowie XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Obecnie mieści się w nim muzeum będące oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Zamek zachwyca arkadowymi krużgankami, loggią z wieżą zegarową, basztą gotycką a przede wszystkim malowniczym położeniem. Z pobliskiego tarasu roztacza się wspaniały widok na zrekonstruowane tarasy ogrodowe oraz Dolinę Prądnika z charakterystyczną wapienną skałą, zwaną Maczugą Herkulesa.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Accompanying persons tours

1. Krakow’s Kazimierz

Tuesday 16 July, starts at 10:00.

Meeting point: Auditorium Maximum, Entrance

2. University Quarter

Thursday 18 July, starts at 10:00.

Meeting point: Auditorium Maximum, Entrance